Příprava na New York – jak býti železným Krušnomužem

20.8.2011 22:12 - Zdeněk

V životě každého běžce přijdou okamžiky, kdy má běhání plné zuby. Jednoho takového pěkného dne mě představa, že si mám opět obléknout maratonky a vyrazit na pravidelných běh po okolních luzích a hájích, kde už znám každý kámen a strom, náhle přestala bavit a motivovat, maraton nemaraton. Samozřejmě jsem věděl, že úplně praštit s běháním nemohu, čtyřicet dva kilometrů po newyorkských čtvrtích se zeptá, co jsem dělal přes léto!

Ve volbě správného sportovního vyžití mi však poznenáhlu pomáhá sestra. V Litvínově se prý pořádá terénní triatlon zvaný Krušnoman a jestli prý nechci zkusit oprášit k tomu běhání také kolo a plavky. Závod se koná, jak již název napovídá, v oblasti Krušných hor, konkrétně 600m plavecká část se plave v rybníku Olprám u litvínovského Koldůmu, 30 km MTB části si závodníci užijí v kopcích nad Litvínovem, aby závěrečný šestikilometrový běh absolvovali opět kolem Olprámu.

imageRealizační tým jsem měl rozhodně největší :)

Nu, kdysi mě triatlon velmi bavil, plavec jsem slušný, kolo nějak zvládnu a na běh mám natrénováno. Nenechávám se příliš stresovat téměř nulovými letošními metrážemi v plavání a na kole a účast přijímám. Říkám si, že těch pár metrů ve vodě bude taková příjemná rozcvička, kolo nějak vydržím a 6 kilometrů běhu bude jak nic. Lehce mě znervózňoval pouze profil trati horského kola. O cyklistické přípravě, kdy jsem letos strávil v sedle celých 17 kilometrů nemluvě…

image Mapa MTB části, 30 km brutus s převýšením skoro 900m (záznam z GPS)

Dal jsem se však na boj, tak jdu do toho. Na plavání si opravdu věřím, doma ještě vytvářím mazané propočty, za kolik bych těch 600m mohl zhruba dát, když mám osobák na 400m kolem pěti minut. Kolikrát jsem si pak při kraulu vzpomněl, jaký jsem to byl bláhový :) Na startu se stavím do první lajny, nebudu se přeci zdržovat předplaváváním ostatních. Trochu mě zaráží sestava ostatních závodníků, čekal jsem alespoň sto kousků všech možných výkonnostních tříd, kolem sebe však vidím pouze nějakých 50 účastníků, kteří vypadají, jako mladší bráchové Ironmana. Sakryš, neměl to být hobby závod?

Start! Je potřeba se mazaně postavit do první lajny!

Startovní výstřel mi však utíná temné myšlenky a vrhá mně po hlavě do závodu, potažmo do ne úplně teplé vody litvínovského Olpramu. Před námi jsou dvě kola kolem rybníku kolem třech bójek. K první bójce zkušeně plavu volněji, abych závod na začátku zbytečně nepřepálil a udržuji kontakt s první skupinou. Toto “volné” tempo však u bójky přehodnocuji na maximální rychlost, které jsem byl dnes schopen, s tím, že bude nejspíše mnohem hůře. A bylo. Totálně vytuhávám a zbytek trati se strašlivě trápím. Nemohu dostat ruce z vody, nemohu zabrat a ještě ta zelené voda odporně chutná. Pomalu se kolem přehnalo celé startovní pole a já začínám “bojovat” se zadním vojem. Nakonec se pode mnou objeví dno u cílové bójky a já jsem opravdu rád, že mohu z vody ven. No tohle! Takhle vyhořet u mé nejsilnější disciplíny!

 
Depo 1: sakra, kde všichni jsou? :)

Plavání bylo utrpení a zlo, ale to nejhorší mě právě čekalo: kolo. Cyklistická část začala vcelku v pohodě, dokonce to bylo cestou kolem litvínovského zimáku i chvilku z kopce, ale to bylo jen takové demo. Jakmile jsme odbočili nahoru na Klíny, začalo peklo. Celý zbytek cyklistické části byl buď do kopce, nebo pro změnu do prudkého kopce. Psychosjezdy, po kterých mě bolely ruce, záda a kostrč nepočítaje. S tím, že MTB trať nebude po rovince, se dalo podle profilu trati čekat, ale že budeme vyjíždět cestu paralelní s Klínskou sjezdovkou, to už bylo maličko nadrámec. V té době už jsem toho měl opravdu plné kecky. Samozřejmě horší plavci, kteří vylezli z vody za mnou, mi to na kole pěkně ukázali a skoro nepochopitelným tempem se kolem mě v těch pekelných kopcích míhali, což mi samozřejmě příliš na psychice nedodalo. Ano, i nejlehčí převod byl :) Ve stoupání na Klíny však předjíždím dva závodníky (mladou holku a nějakého fousatého pána), čímž si vytvářím psychickou oporu “někdo je ještě za mnou”.

Největší krize přišla po sjezdu k Janovské přehradě. Vyklepaný z několikakilometrového klesání, stresován tím, že veškerou výšku, kterou během toho nekonečného sjezdu ztratím, budu muset opět vyšlapat, málem jsem dole před dalším strašlivým krpálem zaplakal. Jediné, co mě povzbuzovalo, bylo to, že se někde za mnou určitě plouží ještě těch pár zoufalců. Házím tedy do sebe Carbonex a jak říkají cyklisté “točím”. Po nekonečně nekonečné době se konečně kopec zlomil a sklon trasy zamířil nezvykle dolů. Sbohem Mračný vrchu! Přede mnou je dlouhé klesání po asfaltce zpět do Litvínova. Jsem z faktu, že mám nejhorší za sebou tak rozjařen, že jsem myslím s přiblblým úsměvem mával na protijedoucí auta a fandící chlapy v hospodě. Těm jsem ostatně orosené pivo velmi záviděl, neboť vzhledem k panujícímu vedru mi již před hodnou dobou došla voda, což je u vytrvalostních sportů fakt nemilý.

imageDepo 2: hergot, oni tu už všichni jsou! (omluvte technické problémy na fotce :)

Jsem rád, že konečně slézám ze sedla, ale závod ještě nekončí, čeká mně závěrečných šest kilometrů běhu. Po děsivém kole by se dalo říci, že jsem si běh už tak v poklidu užíval. Maje bezpečný náskok nasazuju vcelku poklidné tempo, kterým plánuji obkroužit terénní trať běhu. Dokonce ještě přebíhám ještě pár závodníků, kteří toho mají o něco více dost než já. Takový souboj jednookého se slepými :)

Po třech hodinách nakonec protínám cílovou pásku a jsem docela rád, že to mám za sebou. Umisťuji se v poslední desítce výsledkové listiny, ale jsem rád, že jsem ne úplně lehká závod zvládnul a beru to jako výraznou motivaci pro příští ročník :) Slibuji si však, že rozhodně již žádný triatlon bez pořádné plavecké a cyklistické přípravy absolvovat nebudu! Triatlon Spirit Cup v Lužci nad Vltavou, který se pořádá za 14 dní, je výjimkou :)

powered by metaPost

Komentáře

Zatím nejsou k článku žádné komentáře, buďte první!.

Zaslat komentář

Jméno (povinné)

E-mail (povinný)

CAPTCHA image
Enter the code shown above:

Foto z cest...

Olympijský stadion na vrcholu Monjuic
Olympijský stadion na vrcholu Monjuic

Hledání v článcích

Email:
Hostováno u AbsolutNET s.r.o.