Nejvyšší vyhlídkové kolo na světě - Singapore Flyer

2.1.2011 15:05 - Zdeněk

Někdo staví obrovské mrakodrapy, někdo obrovské koncertní sály a Singapurci si postavili obří vyhlídkové kolo, kterému u nás doma říkáme “ruské”. Oni vlastně staví i ty mrakodrapy, haly a koncertní síně, ale o těch dnes nebude řeč. Řeč bude o největším vyhlídkovém kole na světě, Singapurském “Letci”. Donedávna figuroval jako jasný singapurský landmark, obávám se, že bude záhy překonán nově postaveným hotelem v sousedství (zde tomu monstru říkají “integrovaný resort”) Marina Bay Sands. Na vyhlídkovou terasu tohoto hotelu, která vypadá trochu jako mimozemská kosmická loď, se půjdu podívat zítra, dnes zpět k Parku oddechu a kultury Julia Fučíka, tedy ehm Singapore Flyeru.

Vezmeme to pěkně s obrázkama, ať je to vizuálně přitažlivé, pro čtenáře nenudící a pro mě jednoduší, sic nebudu muset popisovat každou blbinku a v případě, že mě to přestane bavit, mohu psát k fotkám jen “bez komentáře” :-)

Začněme další zajímavostí Singapuru, a to singapurské em-há-dé. Všude je o něm slyšet, jak je dokonalé, čisté, přesné atd… Nu, ano. Nekecali. Ze země by se dalo jíst, stanice vypadají, že je otevřeli včera (něco jako grafiti tu naprosto neexistuje, asi tu za to bičují nebo tak něco, což by u nás také neškodilo), v kolik přijíždí další vlak je vidět už před vstupem do vestibulu na displeji (a on opravdu v ten čas přijede), na ulicích jsou směrovky k nejbližší MRT stanici atd. Co mě však překvapilo, je cena. Lístek stojí méně než v Praze, v závislosti na vzdálenosti je to od 1,20 singapurského dolaru, tj. cca 18 Kč. Neuvěřitelné.

DSC_0485

Má domácí zastávka Bras Basah na “žluté” lince. Kolejiště je odděleno od nástupiště automaticky otevíranými dveřmi ve skleněné stěně. Podobné to je i na některých linkách v Londýně. Ty barevné čáry na zemi ukazují, kde má kdo stát, aby mohli lidé vystoupit. Obzvláště Číňané jsou v tomto na zabití, nechápou, že do vagonu opravdu, ale opravdu nemohou nastupovat dříve, než všichni vystoupí. Obecné postřehy o Asiatech někdy v dalším blogu. A to jich mám pár připravených k rozmáznutí :-)

DSC_0623

Napadlo mně, zda v té vší dokonalosti neřídí vlaky počítače a ono ano. Toto je pohled dopředu v prvním voze, řidič není, je vidět dopředu. Takhle se musí na stávkující odbory strojvůdců! Opět tedy možno zažít i v Londýně.

DSC_0486

Skrze celé metro je takto pěkně vidět. Přechody mezi vozy jsou široké, bez dveří.

DSC_0491

A jsme tu. Singapore Flyer. Okolo něho vede trať Singapurské Grand Prix F1. Je zajímavé stát na trati, kde se prohání monoposty F1.

DSC_0497

Nástup! Teda já jsem si počkal na další gondolu, abych mohl vyfotit prostor nástupiště. A nechtělo se mi do velkého davu, který se nakumuloval díky tomu, že předchozí dvě kabinky byly určeny pro páry s romantickou večeří. Ano, i takto je možno tu půlhodinu, co trvá “oblet”, strávit. Šampaňské Moet, vlastní číšník… No protentokrát volím standardní gondolu :-)

DSC_0510

A frčíme! Pohled na cílovou rovinku, pitline a paddock, postavené pouze pro jeden účel: Grand Prix F1 Singapore!

 DSC_0520

Nejvyšší bod! Jsme právě 165 metrů vysoko, o celých třicet metrů výše než London Eye! Vlevo je monstrózní hotel Marina Bay Sands s vyhlídkovou plošinou (a obrovským bazénem!), které jsou ještě výše než Flyer. Vpravo je vidět tribuna Marina Bay Floating Stadium, pod níž mj. vede trať F1. Za zálivem Marina Bay jsou mrakodrapy Central Business District, které se právě halí do brutální dešťové přeháňky, která bohužel za chvilku dorazila až sem a zbytek okruhu jsme viděli vcelku prd. Ale my to měli ještě alespoň bez blesků. Za zhruba hodinu dorazila opravdu slušná bouřka. Takové rány, co dělaly blesky jsem snad ještě neslyšel. A pár jich šlo do oblasti Flyeru. Nechtěl bych být zrovna nahoře!

  DSC_0540

Už v Malajsii jsem si chtěl dopřát takzvanou Fish massage. Je to zvláštní procedura, kdy ponoříte nohy do nádrže s rybami Garra Ruffa a Cyprinion Macrostomus, které začnou různě ozobávat nohy. Klasické marketingové kecy hovoří o reflexní masáži, zlepšení toku krve, odstranění odumřelé kůže a tak. Budiž, zní to dobře, a kdyby někdo v Čechách chtěl frančízu, najděte si Dr. Fish. Každopádně jsem to chtěl zkusit, a jelikož přímo v areálu Flyeru je tato atrakce (za trojnásobek co v Malajsii), šel jsem do toho. Rozloučil jsem se s nohama a šoupnul je mezi ty pidipiraňe. Rybkám jsem evidentně zachutnal, tak začaly hlodat a šmejdit. Trochu to lochtalo, ale ne nepříjemně. Nakonec jsem tedy po půlhodině vytáhl nohy nepoškozené. Asi rybky nebyly na školení v Amazonii.

DSC_0549

Celkový pohled na “masážní salon”

DSC_0551

Singapur Flájer

DSC_0606

Ještě jednou Flyer, protentokrát v noci, kde jsem se sem vrátil, abych…

DSC_0614

…oprášil své znalosti pilotování Boeingu B737 NG a vydal se do virtuálního luftu na tomto full-featured simulátoru, který mají též v rámci areálu Flyeru a za nekřesťanské prachy ho pronajímají bláznům, jako jsem já. Na kapitánském křesle jsem ve společnosti prvního důstojníka Si-Chonga (real-life pilota Singapore Airlines) brázdil hodinu vzduch. Stihli jsme pět startů a přistání, a to mě tedy Si-Chong vůbec nešetřil, neboť jsme se vydali na letiště, která rozhodně patří k těm nejobtížnějším. Znalci ví, ostatní si to buď najdou, anebo mi budou prostě věřit, že to bylo peklo: po rozcvičce na Heathrow jsme do toho šli zostra, a to rovnou přistáním na London City (kam v reálu ani B737 nesmí). Přistál jsem sice tak, že bych od letušky očekával dotaz, zda to bylo přistání, anebo nás sestřelili? Ale prý to bylo skvěle zalítnuté, tak co. Povídal Chong. EGLC nás nerozhodilo, tak jsme se vydali do zimního Innsbrucku, kde jsme po startu z dráhy 08 udělali s Boeingem otočku v tom pidi údolí (prej: “leť blíž k tomu kopci” a já: “vždyť už to skoro brousím křídlem” a on: “dokud nevidíš jehličí, nezatáčej” :) a přistáli zpět na dráze 08 v brutální alpském föhnu. Další prubířský kámen bylo letiště Santos Dumont v Rio de Janeiru, kde nemají žádnou navigaci (ILS) a přistává se pěkně podle oka. A na závěr maximální bonbónek a prubířský kámen dopravního pilota: noční přistání na starém letišti Kai-Tak v Hongkongu. Nu, sednul jsem s tou kraksnou všude bez ztrát na životech a dostal od pana instruktora pochvalu :-)

DSC_0559

Nový most mezi Marina Bay Promenade a Marine Bay Sands, otevřen v dubnu 2010: Helix Bridge. Tvar je inspirován dvoušrobovnicí DNA. Opravdu působivé. Byl by z něj super výhled na půlnoční ohňostroj. Bohužel by asi měl stejný názor nejeden Singapurec a srocení davů by mohlo být nepříjemné, proto na Silvestra most policie mazaně uzavřela, čímž mě pekně nas… štvali.

DSC_0568

Fullerton Hotel, původně pošta, teď pětihvězda přímo na břehu Marine Bay. A rozhodně si všimněte lva (s rybím ocasem), co chrlí vodu, známý singapurský landmark jménem Merilion. Balónky na vodě jsou pozůstatek silvestrovské výzdoby, kdy byly nasvěcovány různobarevnými reflektory, vytvářejíc působivou podívanou.

  DSC_0571

Ne, není to pohled do hlediště během venkovního představení Theaters on Sea, ale pouze lidé schovávající se před zmíněnou bouřkou.

DSC_0578

A chčije a chčije…

DSC_0588

Chvíli jsem tak chodil okolo různých záhadných stánků s ještě záhadnějšími úpravami jídel, nemoha si vybrat, neboť půlka jídel byla vysloveně podezřelá (no dali byste si “polévku s vepřovými vnitřnostmi”?), druhá půlka jídel byla neidentifikovatelná, s tím, že nebylo vůbec jasné, co to asi tak může být, a co jsou ty podezřelé plovoucí kousky v té polévce, je-li to tedy polévka. Já holt chtěl vidět v plné kráse co jím, což mi tyto uzené kachny, vystavené ve vitrínce i se svými uzenými hlavičkami, pěkně názorně předvedly. A když se tedy stánek jmenoval “Master Duck”, jednu kachýnku jsem si s rýží dal. No nic moc. Oni tam tu kachnu nasekají i s kostmi, což mi maličko zkazilo gurmánský dojem.

DSC_0633

No a závěr dne příjemně strávený ve společnosti naprosto neznámých, ale o to sdílnějších a příjemných lidí při sledování zápasu Premier League přímo na ulici. Místní pivo Tiger tomu dodalo tu správnou atmosféru a úspěšně završilo tento den plný všeho možného létání!

powered by metaPost

Komentáře

2. ledna 2011
OG
Pěkný report ;)
18. února 2011
Podgoranin
This picture with the fish around the legs is phenomenal.
8. listopadu 2011
zdenek
I když znám i jiné podrobnosti z Tvé cesty, docela fajn jsem si s odstupem času počet a hlavně obdivoval pěknou fotodokumentaci.

Zaslat komentář

Jméno (povinné)

E-mail (povinný)

CAPTCHA image
Enter the code shown above:

Foto z cest...

White Sands, New Mexico
White Sands, New Mexico

Hledání v článcích

Email:
Hostováno u AbsolutNET s.r.o.